OFERTA

Strony responsywne

Obecnie, większa część ruchu pochodzi już urządzeń mobilny. Po raz pierwszy w październiku 2016 roku liczba odwiedzin z urządzeń mobilnych przerosła ruch z komputerów i laptopów. Jest to bardzo ważny powód, dla którego powinniśmy zadbać o poprawne wyświetlanie naszej strony na wszystkich urządzeniach. Odpowiedzią na to jest strona responsywna.

Co to jest strona responsywna?

Strona responsywna to w dużym skrócie strona która dostosowuje się do rozdzielczości urządzenia na którym jest wyświetlana. Techniczna, ta możliwość pojawiał się wraz z arkuszami stylów w wersji 3 – CSS3. Mocno została rozbudowana w nim dyrektywa Media Queries, co mocno ułatwiło tworzenie stron responsywnych.

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest responsywna.

Możemy otworzyć ją na kilku różnych urządzeniach lub po prostu przeskalować okienko przeglądarki internetowej. Jeśli strona jest responsywna, będzie dynamicznie dostosowywać się do szerokości okna przeglądarki.

strona responsywna

Innym przydatnym sposobem sprawdzenia responsywności strony jest test Googla dostępny pod adresem: https://search.google.com/test/mobile-friendly

Koszt strony responsywnej.

Przygotowanie wersji strony responsynej to szacunkowo 15% - 20% procent dodatkowej pracy w stosunku do strony bez takiej wersji. Jednak praktycznie nie zdarzają się już nowe strony, które nie skalują się do rozdzielczości urządzeń. Warto więc zapytać przy negocjacji ceny, czy zawiera ona już wersję responsywną strony.

Czy wersja responsywna strony ma wpływ na jej pozycje w wyszukiwarkach ?

Tak, od 2015 roku, Google informuje, że posiadanie strony poprawnie wyświetlającej się na urządzeniach mobilnych będzie miało wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Proces ten trwał kilka lat, ale obecnie jest już widoczny wpływ posiadania strony responsywnej, to proces pozycjonowania.

Moja strona nie jest responsywna, co mogę zrobić?

Praktycznie każdą stronę da się przerobić na taką, która będzie wersją responsywną. Jedynym problemem bywa koszt. W przypadku bardzo prostych stron, może to być koszt rzędu kilkuset złotych, w przypadku złożonych serwisów, czasem opłaca się stworzyć stronę od nowa.

Kupiłem stronę responsywną, niestety po wprowadzeniu treści strona zaczęła się „rozjeżdżać”.

To częsta przypadłość stron tworzonych przez niedoświadczonych webmasterów. Najczęściej są to niewłaściwie skonstruowane style CSS. Na szczęście najczęściej da się to szybko naprawić, najlepiej zwrócić się do twórcy w ramach gwarancji.

Sprawdź naszą ofertę tworzenia stron internetowych

Responsywne strony internetowe, czy mają wady?

Jedną z wad wersji responsywnych w stosunku do dedykowanych wersji mobilnych, jest waga strony i szybkość ładowania. Pliki na mniejszy rozdzielczościach najczęściej są tak samo duże, jak na wersjach na duże rozdzielczości. Natomiast w dobie szybkiego internetu, ten problem przestaje być zauważalny.

Zobacz projekt