Jak zarabiać na blogu - 7 sprawdzonych sposobów

Blogowanie staje się współcześnie coraz bardziej popularne. W sieci można spotkać portale o szerokiej gamie tematycznej. Nie dziwi więc fakt, że bycie blogerem zaczyna być uznawane za normalny zawód, tylko wykonywany w nieco odmiennej formie. A może Ty również prowadzisz bloga i chcesz zacząć na nim zarabiać? Świetnie trafiłeś! Poznaj siedem sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci czerpać korzyści finansowe z prowadzenia bloga.

1. Blog jako portfolio

Jeśli pracujesz jako freelancer, blog może być jednocześnie Twoim portfolio, które będzie generowało Ci nowych klientów, a co za tym idzie, dodatkowy zarobek. Możesz umieszczać tam napisane przez siebie teksty, stworzoną grafikę, zrobione fotografie, czy też nagrane filmy.

2. Współpraca ze znanymi markami

Zarobek na blogu jest możliwy również dzięki zaangażowanie się we współpracę ze znanymi markami. Dzięki temu można bardzo szybko zwiększyć popularność swojej strony, dotrzeć do szerszego grona odbiorców, jak również sprawić, że blog będzie cieszył się dużym prestiżem. Jednak pamiętać trzeba, że taka opcja jest dostępna jedynie dla właścicieli profesjonalnych blogów. Początkujący blogerzy raczej nie mają szans na nawiązanie współpracy z wysoko cenionymi markami.

3. Programy partnerskie

Warto również nawiązać obopólną współpracę z podmiotami działającymi w podobnej branży, jakiej dotyczy Twój blog. Można dokonać tego poprzez przystąpienie to tak zwanych programów partnerskich, które określa się również mianem sieci afiliacyjnych. Jeśli zależy Ci na zarabianiu na blogu, możesz zacząć właśnie od wdrożenia tego pomysłu, bowiem jest on uznawany na za najprostszy. W tym przypadku wszystko sprowadza się do polecania pewnych firm lub marek, poprzez umieszczanie na blogu linków, które doprowadzą naszego czytelnika do zewnętrznych stron, których właścicielami są reklamujące się u nas podmioty.

4. Stworzenie własnego produktu blogowego

Blogowanie ma naprawdę duży potencjał, zwłaszcza dla osób cechujących się wyjątkową kreatywnością. Jeśli dołączy się do tego przedsiębiorczość oraz zacięcie biznesowe, można pokusić się o stworzenie spersonalizowanego produktu, który będzie bezpośrednio wiązał się z naszym blogiem. Może być to na przykład kurs on-line, książka, poradnik, grafiki oraz gadżety. Będzie to źródłem zysku, jak również pozwoli pogłębić relację z czytelnikami bloga, którzy staną się Twoimi klientami.

5. Współpraca o charakterze reklamowym

Współpraca reklamowa ze znanymi i prestiżowymi markami to dobry sposób na czerpanie zysków z bloga. Może ona przejawiać się w różnorodny sposób. Najczęściej przyjmuje formę kampanii reklamowych, testowania produktów, jak również udostępniania ich recenzji i opinii na ich temat. Można stać się nawet twarzą danej marki, brać udział w ważnych wydarzeniach branżowych i organizować konkursy dla swoich czytelników. Pamiętaj jednak, aby charakter takiej współpracy odpowiadał tematyce Twojego bloga. Jeśli na przykład prowadzisz bloga o tematyce modowej, to nawiąż współpracę z jakim projektantem lub marką odzieżową.

6. Reklamy banerowe

Oczywiście na blogach mogą być zamieszczane również różnorodne reklamy w formie banerów. Jest to świetny sposób na czerpanie zysków z bloga, ponieważ tak naprawdę wiąże się z nim minimum działań. Po prostu wydzierżawia się pewną przestrzeń na stronie internetowej i tyle. Podmiot, który reklamuje się w tym miejscu płaci nam comiesięczny abonament, który wzbogaca nasze konto. Jednak należy pamiętać, aby nie przesadzić z reklamami. Trzeba zadbać, aby nie zdominowały one tego, co w blogu najważniejsze, czyli wartościowych treści i artykułów.

7. Artykuły sponsorowane

Dochody z bloga mogą pochodzić również od osób, które chcą umieścić na nim swój własny tekst. W takim przypadku mowa jest o tak zwanych tekstach sponsorowanych. Dla twórców takiego tekstu jest to forma wypromowania się na blogu, który ma duże zasięgi. Dla ciebie, jako jego właściciela jest to możliwość na dodatkowy zarobek. Koszt umieszczenia artykułu sponsorowanego na blogu uzależniony jest od kilku czynników, między innymi jego tematyki, popularności oraz ilości czytelników.

Podsumowanie

Zarabianie na blogu cieszy się coraz większym uznaniem wśród twórców internetowego contentu. Blogowanie staje się więc dla wielu osób główną pracą lub sposobem na dorobienie do domowego budżetu. Jednak utrzymywanie się z wpływów, jakie daje blog nie jest możliwe w każdym przypadku. Wszystko zależy od charakteru bloga, jego dotychczasowej pozycji w wirtualnej przestrzeni, jak również od internetowego wizerunku i rozpoznawalności, na jakie zapracował sobie autor bloga. Bowiem wszystko jest w jego rękach – sposobie pisania, przedsiębiorczości, jak również umiejętności przyciągania tłumów odbiorców. W końcu to właśnie czytelnicy zamieszczanych na blogu treści generują zyski i zarobek, jaki można osiągnąć na blogu. Jak zostało powyżej zaprezentowane, możliwości jest wiele. Wiedza na ten temat jest ogólnodostępna, warto dołożyć do tego swoje kreatywne pomysły, a sukces będzie na wyciągnięcie ręki.

Zobacz projekt